Yeovi lTown RRC YEOVIL TOWN ROAD RUNNING CLUB Yeovi lTown RRC

Home page   Club information   Club runs   Pub runs   Track sessions   Beginner and Slower Runner Group   Hosted and assisted events  YTRRC Pub Guide
Cross country   Race results  Awards and Championships   Somerset Series   Ham Hill Hash House Harriers   Agentan   Newsletter   Social   NDVM
Terry's Sunday Blog   Commitee stuff   Constitution and Rules   Club kit   Gallery   Links  
Membership Form  Food    Buzz Board   Runners in Business

Results 2010

Members: if you have taken part in an event send in your results for inclusion on the website. Give the event name, date, your time and placing and link to results if possible. If you have taken part in an event but your name is not included in the results shown on this page please email webmaster@yeoviltownrrc.com.

Figures in (red) - points scored in championship races - applicable only to members running as Yeovil Town RRC. 

December 2010

November 2010

October 2010

September

August

July

June

May

April

March

February

January

2009 Race Results










Plain Crazy

27 December 2010

  • 1. Steven Herring (Bradford & County AC) 01:19:39
  • 27. Nick Brooke 01:36:53
  • 125. Sophie Brooke 02:06:46
  • 134. Judith Wilson 02:10:38

There were 171 recorded finishers.

Results

Back to top


Yeovil 4k Santa Run

12 December 2010

For full results click here.

Back to top


Stourhead Reindeer 10k

12 December 2010

Run

  • 1. Stewart Anderson (unknown) 00:42.55
  • 3. Nick Brooke 00:44:22
  • 41. Cath Elsworth 00:58:15
  • 72. Flora Brooke 01:05:59

There were 112 recorded finishers.

Walk

  • 1. Fleur Rush (unknown) 01:25:11
  • 7. Kirsty Norman 01:51:00

There were 18 recorded finishers.

Results

Back to top


Christchurch Christmas 10k

12 December 2010

  • 1. George Miller (Poole Runners) 00:32:00
  • 223. Terry Byrne 00:48:06

There were 554 recorded finishers.

Results

Back to top


Portsmouth Coastal Waterside Marathon

11 December 2010

  • 1. Ben Evans (unknown) 02:40:46
  • 24. Nick Brooke 03:16:48
  • 207. Sophie Brooke 04:28:35

There were 275 recorded finishers.

Results

Back to top


Street 5k Series Race 3

8 December 2010

  • 1. Kieran Young (Bristol & West) 00:16:58
  • 8. Martin Lascelles 00:18:26 (1 MV 50)
  • 15. Nick Brooke 00:19:12
  • 16. Neil Biss 00;19:15
  • 17. Paul Allen 00:19:16
  • 20. John Morgan 0:19:27
  • 21. Lin Lascelles (maiden Newton Runners) 00:19:31 (3 F) (1 FV 45)
  • 26. Rod Appleby 00:20:15
  • 34. Rose Harvey 00:21:58
  • 40. Jon Grover 00:22:28
  • 41. Jody Foy 00:22:36
  • 43. Darren O'Donnell 00:23:08
  • 44. Simon Rowbottom 00:23:13
  • 51. Lesley Nesbitt 00:24:49 (1 FV 55)
  • 55. Flora Brooke 00:27:30
  • 57. Deb Stanfield 00:28:00
  • 61. Adam Hawkins 00:31:44

There were 62 recorded finishers.

Results

Back to top


Full Monty"cute"

5 December 2010

  • 1. Chris Burton (Yeovil Town RRC) 01:11:40 - well done Chris!
  • 4. Paul Rose 01:17:18 (1st MV 45)
  • 12. Mark Wills 01:24:16
  • 14. Phil Whaites 01:24:39
  • 18. Luke Simon 01:25:49
  • 19. Richard Boulter 01:25:57 (1st MV 55)
  • 21. Pete Darton (Wells City Harriers) 01:27:50
  • 27. Sam Harvey 01:29:22
  • 32. Matt Driver 01:30:10
  • 33. Chris Fendt 01:30:19
  • 45. Mike Harvey 01:33:14
  • 58. Andy Margrett 01:35:56
  • 62. Paul Allen 01:36:21
  • 69. Derek Comer 01:37:32
  • 98. Richard Dodge 01:42:46
  • 104. Nicky Taylor (Mounts Bay Harriers) 01:44:12
  • 114. Gary Duffield 01:45:59
  • 117. Andrew Merrick 01:47:03
  • 118. Richard Orme (Egdon Heath Harriers) 01:47:16
  • 125. Nicki Guiver 01:48:47
  • 126. David Rees 01:48:54
  • 149. Sue Whaites 01:52:44
  • 162. Lesley Nesbitt 01:56:33 (1st LV 60)
  • 172. Phil MacQuaid 01:58:46
  • 178. Andy Goodman (Dorset Doddlers) 02:01:51
  • 180. Michael Regan 02:01:51
  • 182. Brian Kemp 02:02:43
  • 187. Jane Anderson 02:03:37
  • 200. Judith Wilson 02:07:27
  • 203. Emma Shetliffe 02:08:19
  • 204. Melanie Dargue 02:08:19
  • 212. Gwladys Chevalier-Berry (unattached) 02:11:07
  • 216. Caroline Watts 02:12:37
  • 217. Penny Richardson 02:12:43
  • 219. Martin Monaghan (Brandon Fern Hoppers) 02:13:39
  • 228. Adam Hawkins 02:37:58

There were 229 recorded finishers.

Results

Back to top


Endurance Life Portland Trail Half Marathon

4 December 2010

  • 1. Tucker Murphy (unknown) 01:36:30
  • 22. Mike Harvey 01:53:42 (1st MV45)

There were 137 recorded finishers.

Results

Back to top


Brent Knoll Race

  • 1. Luke Scott (Taunton AC) 00:36:29
  • 15. Mike Harvey 00:44:13
  • 31. Rod Appleby 00:46:25
  • 34. Sam Harvey 00:46:57
  • 56. Andy Windram 00:52:46
  • 57. Rose Cullimore 00:53:04
  • 103. Adam Hawkins 01:15:26

There were 108 recorded finishers.

Results

Back to top


Bicton Blister

28 November 2010

  • 1. Stuart Hall (Tipton Harriers) 01:01:59
  • 29. Martin Lascelles (Maiden Newton Runners) 01:14:17 (1st MV 55)
  • 73. Lin Lascelles (Maiden Newton Runners) 01:19:50 (3rd Lady - 2 LV 45)
  • 74. Fred Fox 01:19:51
  • 170. Stephen Griffiths 01:29:51
  • 186. Richard Dodge 01:31:22
  • 251. Simon Rowbottom 01:37:43
  • 367. Sue Fox 02:11:48

There were 369 recorded finishers.

Results

Back to top


White Horse Gallop

28 November 2010

  • 1. Jonathan Albon (unattached) 00:28:53
  • 56. Judith Wilson 00:47:15
  • 65. Allister Barham 00:55:57

There were 66 finishers.

Results

Back to top


Boscombe 10k

28 November 2010

  • 1. Peter Rabjohns (Poole AC) 00:35:32
  • 17. James Ridd 00:40:02
  • 42. Simon Ridd 00:42:08
  • 121. Terry Byrne 00:47:58

There were 351 recorded finishers.

Results

Back to top


Wimborne 10

21 November 2010

  • 1. George Miller (Poole Runners) 00:53:50
  • 153. Paul Rogers 01:14:18
  • 87. Stephen Griffiths 01:16:26
  • 241. Jack Frost 01:20:36
  • 242. Andy Windram 01:20:26
  • 279. Julie Green 01:23:14

There were 466 recorded finishers.

Results

Back to top


Colyton Fiver

21 November 2010

  • 1. Ashley Humphreys (Exeter Harriers) 00:26:42
  • 13. Martin Lascelles (Maiden Newton Runners)  00:31:26 (1st MV55)
  • 17. Lin Lascelles (Maiden Newton Runners)  00:32:28 (1st FV45)
  • 57. Simon Rowbottom 00:39:31
  • 64. Lesley Nesbitt 00:39:55 (1st FV60)
  • 69. Phil MacQuaid 00:40:20
  • 88. Debbie Neal 00:43:22
  • 95. Anita Rufus 00:43:59
  • 108 Karen Edward 00:46:33
  • 112. Adam Hawkins 46:57
  • 116. Kate Dowton 48:36
  • 130. Corinne Hawkins 53:50

There were 138 recorded finishers.

Results

Back to top


Beacon Ultra

20 November 2010

  • 1. Mark Palmer (Team Tan) 06:22:14
  • 36. Iain McCallum 09:37:50

There were 98 recorded finishers (plus a further 17 who completed only one of the two laps or withdrew).

Results

Back to top


Barnsley 10k

14 November 2010

  • 1. Andy Ward (Clowne RR) 00:31:34
  • 305. Malcolm Maxted 00:47:34

There were 705 recorded finishers.

Results

Back to top


Street 5k Series Race 2

10 November 2010

  • 1. Julian Emery (Clevedon AC) 00:16:00
  • 21. Nick Brooke 00:19:14 (1 MV 50)
  • 25. Mike Harvey 00:19:30
  • 43. Tony Watts 00:21:17
  • 44. Jonathan Rowe 00:21:18
  • 47. Ian Mathieson 00:21:27
  • 49. Dave Boxer 00:21:34
  • 50. Jon Grover 00:21:39
  • 57. Rose Cullimore 00:22:44 (1 FV 35)
  • 60. Darren O'Donnell 00:23:01
  • 61. Jody Foy 00:23:07
  • 63. Simon Rowbottom 00:23:19
  • 64. Rod Appleby 00:23:24
  • 66. Andy Windram 00:23:36
  • 68. Jack Frost 00:24:11
  • 71. Lesley Nesbitt 00:24:33
  • 81. Deborah Keeble 00:27:03
  • 85. Deb Stanfield 00:28:25
  • 90. Adam Hawkins 00:29:53

There were 92 recorded finishers.

Results

Back to top


Ilminster 10k

7 November 2010

  • 1. Goc Milan (Sidmouth RC) 00:37:12
  • 8. Lee Harwood 00:38:39(50)
  • 9. Stephen Clarke 00:38:42(49)
  • 16. Mark Wills 00:39:19(48)
  • 40. Jon Crane 00:42:33(47)
  • 41. Rod Appleby 00:42:37(46)
  • 53. Paul Allen 00:43:38(45)
  • 63. Ian Mathieson 00:44:23(44)
  • 72. Jon Grover 00:45.09(43)
  • 83. Rose Cullimore 00:46.12(42)
  • 95. Nikki Guiver 00:47:00(41)
  • 98. Thomas Chipler 00:47:21(40)
  • 118. Malcolm Maxted 00:48:59(39)
  • 125. Glenn Coombs 00:49:17(38)
  • 130. Fred Robbins 00:49:35(37)
  • 134. Simon Rowbottom 00:49:39(36)
  • 143. Lesley Nesbitt 00:50:28(35)
  • 154. Phil MacQuaid 00:51:37(34)
  • 160. Julie Green 00:52:22(33)
  • 208. Anita Rufus 00:56:27(32)
  • 222. Caroline Watts 00:57:23(31)
  • 234. Lyndsay Waslewicz 00:58:25(30)
  • 240. Deborah Keeble 00:59:32(29)
  • 248. Karen Edwards 01:01:46(28)
  • 249. Kate Downton 01:01:47(27)
  • 260. Val Hales 01:03:37(26)
  • 265. Corinne Hawkins 01:05:32(25)
  • 269. Adam Hawkins 01:07:21(24)

There were 279 recorded finishers.

Results

Back to top


Gilly Hilly

7 November 2010

  • 1. Barry Stoddart (Army) 00:42:11
  • 17. Nick Brooke 00:48:20 (50)
  • 36. Matt Driver 00:50:48 (49)
  • 102. Mark Horsman 00:59:48 (48)
  • 145. Joanne Whaites 01:07:42 (47)
  • 151. Flora Brooke 01:08:47 (46)

There were 192 recorded finishers.

Results

Back to top


New York Marathon

7 November 2010

  • 1. Gebre Gebrmariam (unknown) 02:08:14
  • 29246. Kevin Stenner 04:40:45

There were 44,997 recorded finishers.

Results

Back to top


Yarcombe Yomp 10 mile

6 November 2010

  • 1. Alex Todd (Axe Valley Runners) 01:07:43
  • 6. Mike Harvey 01:16:52 (2nd MV 45)
  • 8. Richard Boulter (Chard RR) 01:17:08 (1st MV 55)
  • 12. Lin Lascelles (Maiden Newton Runners)  01:19:45 (2nd F, 1st MV 45)
  • 18. Martin Lascelles (Maiden Newton Runners) 01:23:13 (2nd MV 55)
  • 28. Richard Dodge (Axe Valley Runners) 01:34:08 (3rd MV 50)
  • 42. Bryony Boulter (Chard RR) 01:48:36

There were 48 recorded finishers.

Results

Back to top


The Stickler

31 October 2010

  • 1. Barry Stoddart (AFD) 01:05:15
  • 15. Nick Brooke 01:14:53 - 2 MV 50 (50)
  • 29. Phil Whaites 01:17:40 (49)
  • 32. Gareth Long 01:17:47 (48)
  • 62. Fred Fox 01:23:09 (47)
  • 63. Matt Driver 01:23:10 (46)
  • 159. Richard Dodge 01:33:25 (45)
  • 216. Simon Rowbottom 01:39:26 (44)
  • 246. Terry Byrne 01:43:45 (43)
  • 254. Cath Elsworth 01:44:53 (42)
  • 272. Sue Whaites 01:47:01 (41)
  • 298. Jane Mills 01:50:01 (40)
  • 312. Graham Watts 01:52:13 (39)
  • 325. Flora Brooke 01:54:28 (38)
  • 345. Caroline Watts 02:02:57 (37)
  • 356. Sue Fox 02:07:10 (36)
  • 366. Adam Hawkins 02:15:09 (35)

There were 374 recorded finishers.

Results

Back to top


Exmoor Stagger and Stumble

24 October 2010

Stagger

  • James Baker (Chichester Runners) 01:47:20
  • 31. Lin Lascelles (Maiden Newton Runners) 02:17:54 - 1st FV 45
  • 34 Richard Boulter 02:19:04 - 1st MV 55 (50)
  • 40. Martin Lascelles (Maiden Newton Runners) 02:22:47
  • 58. Fred Fox 02:29:55 (49)
  • 114. Iain McCallum 02:45:59 (48)
  • 132. Richard Dodge 02:51:29 (47)
  • 151. Nigel Moysey 02:58:34 (46)
  • 226. Sue Fox 03:58:38 (45)

There were 230 recorded finishers.

Stumble

  • 1. James Denne (Exeter Harriers) 00:43:47
  • 5. Mike Harvey 00:50:48 - 1st MV 45
  • 19. Sam Harvey 00:54:48
  • 38. Paul Allen 01:02:29
  • 44. Simon Rowbottom 01:04:39
  • 96. Val Hales 01:24:14

There were 102 recorded finishers.

Results

Back to top


Birmingham Half Marathon

24 October 2010

  • 1. Edwin Kipyego 01:03:50
  • 3174. Malcolm Maxted 01:48:48

There were 11,368 finishers.

Results

Back to top


After Adoption Hyde Park 10k

24 October 2010

  • 1. John Herbert (unknown) 00:32:14
  • 42. Kevin Stenner 00:41:49

There were 365 recorded finishers - and 170 odd with no time given!

Results

Back to top


Weymouth 10 mile

23 October 2010

  • 1. Ian Habgood (Bournemouth AC) 00:54:45
  • Stephen Griffiths 01:17:53
  • Lesley Nesbitt 01:25:54 - 1st F60

There were 207 recorded finishers.

Results

Back to top


Tadley 10 mile

17 October 2010

  • 1. Matthew King (unattached) 00:54:05
  • 74. Iain McCallum 01:14:16
  • 231. Deb Stanfield 01:4:53

There were 234 recorded finishers.

Results

Back to top


Cardiff Half Marathon (almost)*

17 October 2010

* Route apparently under distance by 0.12 of a mile (i.e almost 200 meters).

  • 1. Edwin Kipkorir (unknown) 01:02:07
  • 768. Kevin Stenner 01:31:59 (Chip time - 01:31:31 Chip position - 832)
  • 2085. Rachel Hayton 01:43:38 (Chip time - 01:41:51 Chip position - 2328)
  • 5048. Rob Sturgess 02:01:26 (Chip time - 01:53:35 Chip position - 4767)
  • 9686. Pete Clements 02:35:36 (Chip time - 02:19:56 Chip position - 9254)

There were 11,084 recorded finishers.

Results

Back to top


Dartmoor Vale Marathon

17 October 2010

  • 1. Alan Ryder (Erme Valley Harriers) 02:45:22
  • 36. Andy Scard (as Ian Morris) 03:31:28
  • 37. Fred Fox 00:31:33
  • 118. Sue Fox 05:07:34
  • 120. Donna Smith 05:13:26
  • 121. Paul McNeil 05:13:26

There were 128 recorded finishers.

Results

Back to top


Parrett Trail Relay

16 October 2010

Leg 1

  • 1. Tim Hawkins (YTRRC Men A) 00:59:45 (50)
  • 5. Ed Gibbs (YTRRC Mixed D) 01:04:49 (49)
  • 16. Paul Allen (YTRRC Mixed A) 01:17:52 (48)
  • 17. Malcolm Maxted (YTRRC Mixed C) 01:18:15 (47)
  • 19=. Richard Dodge (YTRRC Mixed B) 01:18:45 (46)
  • 25. Nigel Neal (YTRRC Men B) 01:25:37 (45)

Leg 2

  • 1. Adam Miller (Exmouth Harriers Men A) 00:32:48
  • 2. Nick Brooke (YTRRC Men A) 00:34:45 (50)
  • 10. Simon Rowbottom (YTRRC Men B) 00:43:23 (49)
  • 15. Deb Neal (YTRRC Mixed D) 00:49:07 (48)
  • 17. Flora Brooke (YTRRC Mixed B) 00:51:35 (47)
  • 20. Caroline Watts (YTRRC Mixed A) 00:52:35 (46)
  • 24. Adam Hawkins (YTRRC Mixed C) 00:58:44 (45)

Leg 3

  • 1. Mike Musgrove (Exmouth Harriers Men A) 00:50:15
  • 2. Sam Harvey (YTRRC Men A) 00:55:02 (50)
  • 8. Nigel Moysey (YTRRC Men B) 01:01:09 (49)
  • 15. Lisa Gunning (YTRRC Mixed B) 01:08:13 (48)
  • 20. Mel Cox (YTRRC Mixed D) 01:11:53 (47)
  • 21. Sian Brammer (YTRRC Mixed A) 01:11:55 (46)
  • 25. Michelle Lane (YTRRC Mixed C) 01:22:05 (45)

Leg 4

  • 1. Rob Harvey (The Honey Lunches) 00:52:19
  • 7. Rod Appleby (YTRRC Men A) 00:57:23 (50)
  • 8. Simon Carr (YTRRC Men B) 00:59:31 (49)
  • 9. Stephen Griffiths (YTRRC Mixed A) 01:01:00 (48)
  • 14. Phil MacQuaid (YTRRC Mixed B) 01:08:17 (47)
  • 18. Jane Anderson (YTRRC Mixed D)) 01:11:59 (46)
  • 19. Kat Jones (YTRRC Mixed C) 01:13:14 (45)

Leg 5

  • 1. John Gilling (TRull Troggers) 00:58:26
  • 5. Pete Darton (YTRCC Men A) 01:04:28 (50)
  • 6. Richard Boulter (YTRRC Men B) 01:05:25 (49)
  • 7. Mark Wills (YTRRC Mixed B) 01:05:45 (48)
  • 12. Beck Dival (YTRRC Mixed D) 01:10:54 (47)
  • 14. Jon Crane (YTRRC Mixed A) 01:13:56 (46)
  • 26. Graham Watts (YTRRC Mixed C) 01:3:00 (45)

Leg 6

  • Nick Cutler (Trull Troggers) 01:01:37
  • 9. Matt Driver (YTRRC Men A) 01:10:52 (50)
  • 13. Shawn Lewis (YTRRC Mixed A) 01:14:03 (49)
  • 14. Derek Comer (YTRRC Men B) 01:15:38 (48)
  • 20. Nikki Guiver (YTRRC Mixed B) 01:25:02 (47)
  • 21. Cath Elsworth (YTRRC Mixed D) 01:25:33 (46)
  • 26. Katie Pearce (YTRRC Mixed C) 01:45:00 (45)

Teams

  • Men 1 - Exmouth Harriers A 05:24:53
  • Men 2 - Trull Troggers 05:29:48
  • Men 3 - YTRRC A 05:42:15
  • Men 8 - YTRRC B 06:30:43
  • Ladies 1 - Exmouth Harriers 06:52:37
  • Mixed 1 - Chard RR 05:54:44
  • Mixed 3 - YTRRC Mixed A 06:51:21
  • Mixed 4 - YTRRC Mixed D 06:54:15
  • Mixed 5 - YTRRC Mixed B 06:57:37
  • Mixed 10 - YTRRC Mixed C 08:15:18

Results

Back to top


Street 5k (Race 1 of 6)

13 October 2010

  • 1. Nathan Young (Bristol and West AC) 00:16:29
  • 13. Martin Lascelles 00:18:37 (1st MV 50)
  • 18. Nick Brooke 00:19:09
  • 24. Linda Lascelles (Maiden Newton Runners) 00:19:16 (1st FV 45)
  • 26. Matt Driver 00:19:23
  • 29. Sam Harvey 00:19:41
  • 30. Neil Biss 00:19:46
  • 33. Mike Harvey 00:20:11
  • 34. Rod Appleby 00:20:16
  • 46. Ian Mathieson 00:21:24
  • 47. Tony Watts 00:21:30
  • 50. Nigel Moysey 00:22:01
  • 51. Simon Carr 00:22:11
  • 52. Rose Cullimore 00:22:14
  • 54. Jody Foy 00:22:31
  • 61. Simon Rowbottom 00:23:16
  • 67. Darren O'Donnell 00:24:09
  • 71. Lesley Nesbitt 00:24:39
  • 80. Deborah Keeble 00:27:12
  • 87. David Newton 00:28:35
  • 88. Deb Stanfield 00:29:09
  • 90. Liz Collins 00:30:32
  • 91 Adam Hawkins 00:31:13

There were 92 recorded finishers.

Results

Back to top


Gold Hill 10k

10 October 2010

  • 1. Rob McTaggart (Bournemouth AC) 00:34:22
  • 46. Sam Harvey 00:45:36
  • 47. Mike Harvey 00:45:42
  • 115. Lesley Nesbitt 00:52:53
  • 130. Mark Horsman 00:54:50
  • 209. Adam Hawkins 01:15:10

There were 210 recorded finishers.

Results

Back to top


Eden Project Marathon and Half Marathon

10 October 2010

Marathon

  • 1. Duncan Oakes (St Austell RC) 02:55:16
  • 163. Andy Windram 04:35:33
  • 164. Jack Frost 04:35:33

There were 307 recorded finishers.

Half Marathon

  • 1. Oliver Gibson (Newquay Road Runners) 01:16:36
  • 808. Mandy Windram 02:48:40

There were 859 recorded finishers.

Results

Back to top


Givaudan Ashford 10k

10 October 2010

  • 1. Michael Coleman (Medway and maidstone AC) 00:31:58
  • 101. Kevin Stenner 00:42:57

There were 790 recorded finishers

Results

Back to top


Swindon Half Marathon

10 October 2010

  • 1. Dave Roper (unattached) 01:12:07
  • 1042. Darren O'Donnell - gun time 02:10:11 - chip time 02:08:57

There were 1514 recorded finishers.

Results

Back to top


Burnham-on-Sea Winter 5k Series - Race 1

7 October 2010

  • 1. James Rodgers (Clevedon AC) 00:16:20
  • 22. Terry Farrell 00:21:22
  • 29. Nigel Moysey 00:22:19

There were 57 recorded finishers.

Results

Back to top


Loch Ness Marathon

3 October 2010

  • 1. Thomas Abayu (Salford Harriers) 02:20:50
  • 78. Martin Lascelles (Maiden Newton Runners) 03:05:30
  • 81. Lin Lascelles (Maiden Newton Runners) 03:05:53 - 3rd female - Ist female +45
  • 338. Fred Fox 03:31:57
  • 1978. Sue Fox 04:53:15

There were 2488 recorded finishers

Results

Back to top


Shepton Mallet 5k and 10k

3 October 2010

10k

  • 1. Peter Grist (Wells City Harriers) 00:34:10
  • 13. Phil Whaites 00:40:57
  • 46. Stephen Griffiths 00:46:30
  • 97. Jane Mills 00:55:54

There were 147 recorded finishers.

Results

5k

  • 1. Curtis Stevens (Wells City Harriers) 00:17:41
  • 3. Mike Harvey 00:19:42 (Ist male veteran 40)

There were 54 recorded finishers.

Results

Back to top


Jersey Marathon

3 October 2010

  • 1. Jan Pichl (unknown) 02:31:30 (chip time 02:31:30)
  • 67. Nigel Moysey 03:31:55 (chip time (03:31:39)

There were 316 recorded finishers.

Results

Back to top


Clarendon Way Marathon and Half Marathon

3 October 2010

Marathon

  • 1. Ross Nickerson (unattached) 02:52:22
  • 35. Nick Brooke 03:40:28

There were 391 recorded finishers.

Results

Half Marathon

  • 1. Graham Robinson (Sandhurst Joggers) 01:22:53
  • 353. Flora Brooke 02:33:16

There were 438 recorded finishers.

Results

Back to top


Burnham-on-Sea Half Marathon

3 October 2010

  • 1. Luke Scott (Taunton AC) 01:12:55
  • 140. Simon Carr (Wells City Harriers) 01:48:11
  • 244. Graham Watts 02:09:49

There were 275 recorded finishers.

Results

Back to top


Berlin Marathon

26 September 2010

  • 1. Patrick Makau (Kenya) 02:05:08
  • 134. Tim Hawkins - gun time 02:39:00 - chip time 02:38:45
  • 4099. Pete Jakeman - gun time 03:24:28 - chip time 03:22:04

Results - enter "Yeovil" (without the inverted commas) in the "Verein" box and click "Suchen" or for "leaderboard" click here.

Back to top


New Forest Marathon and Half Marathon

26 September 2010

Marathon

  • 1. Rupert Shute (Reading Road Runners) - gun 02:42:51 - chip 02:42:49
  • 30. Richard Boulter - gun 03:13:04 - chip 03:12:58
  • 73. Andrew Scard - gun 03:33:58 - chip 03:32:52
  • 134. Matt Driver - gun 03:49:50 - chip 03:49:41

There were 496 recorded finishers.

Half Marathon

  • 1. Thomas Cornthwaite (Blackburn Harriers and AC) - gun 01:11:50 - chip 01:11:50
  • 996. Brian Kemp - gun 02:02:20 - chip 02:00:26
  • 1536. Amanda Inch - gun 02:23:23 - chip 02:22:25

There were 1763 recorded finishers.

Results

Back to top


Folkestone Half Marathon

26 September 2010

  • 1. Mark Wilkins Wilkins (Invicta East Kent) 00:14:42
  • 149. Kevin Stenner 01:44:54

There were 503 recorded finishers.

Results

Back to top


Taunton 10k

26 September 2010

  • 1. Luke Scott (Taunton AC) 00:32:15
  • 166. Arthur Foot 00:47:29
  • 481. Jenny Hann 01:03:09
  • 503. Mark Foot 01:05:04
  • 546. Brian Holt 01:09:10

There were 591 recorded finsihers.

Results

Back to top


Mells Scenic 7

26 September 2010

  • 1. Tom Fisher (Avon Valley Runners) 00:38:52
  • 22. Sam Harvey 00:49:06 (50)
  • 23. Mike Harvey 00:49:07 (49)
  • 25. Rod Appleby 00:49:26 (48)
  • 41. Rose Cullimore 00:53:13 (47)
  • 43. Nigel Moysey 00:53:24 (46)
  • 46. Steve Griffiths 00:54:00 (45)
  • 50. Simon Carr 00:54:17 (Wells City Harriers)
  • 54. Malcolm Maxted 00:55:28 (44)
  • 61. Simon Rowbottom 00:57:27 (43)
  • 62. Kirsty Norman 00:57:35 (42)
  • 65. Lesley Nesbitt 00:58:09 (41)

There were 107 recorded finishers.

Results

Back to top


King Alfred's Torment

19 September 2010

  • 1. Ben Davis (Egdon Heath Harriers) 00:44:09
  • 102. Graham watts 01:09:34
  • 140. Lyndsey Wasiewicz 01:16:40
  • 152. Caroline Watts 01:18:59
  • 156. Adam Hawkins

There were 173 recorded finishers.

Results | Photos

Back to top


Littledown 5

19 September 2010

    September
  • 1. Ian Habgood (Bournemouth AC) 00:25:38
  • 133. Terry Byrne 00:38:46
  • 254. Debbie Stanfield 00:54:58

There were 259 recorded finishers.

Results

Back to top


SEAA Fell racing Championships

18 and 19 September 2010

Men

  • 1. Huw Lobb (Serpentine Running Club) 02:31:25
  • 18. Nick Brooke 03:07:06 (1st MV 50)

105 total recorded finishers of which 75 completed the full 3 race programme.

Ladies

  • 1. Holly Wilkinson (Serpentine Running Club) 03:10:54
  • 21. Sophie Brooke 04:36:00

52 total recorded finishers of which 24 completed the full 3 race programme.

Results

Back to top


Stourhead 5k

15 September 2010

  • 1. Cameron Rafferty (Wells City Harriers) 00:18:57
  • 2. Dickie Wythe 00:18:58
  • 4. Nick Brooke 00:20:02
  • 8. Rod Appleby 00:21:58
  • 16. Lesley Nesbitt 00:26:01
  • 18. Flora Brooke 00:29:47
  • 19. Debbie Keeble 00:31:11
  • 22. Adam Hawkins 00:33:49

There were 24 recorded finishers.

Results

Back to top

Ash Races

12 September 2010

Excellent Eight

  • 1. Luke Scott (Taunton AC) 00:48:46
  • 3. Pete Darton (Wells City Harriers) 00:51:01
  • 8. Robert Harris 01:00:22(50)
  • 11. Robbie Hawkins 01:01:41(49)
  • 14. Sam Harvey 01:02:00(48)
  • 21. Rod Appleby 01:03:24(47)
  • 24. Gareth Ashmead 01:03:43(46)
  • 25. Rebecca Dival 01:03:58(45)
  • 26. Jon Crane 01:04:00(44)
  • 30. Derek Comer 01:04:49(43)
  • 34. Chris Hurrell 01:06:56(42)
  • 35. Michael Bird 01:07:07(41)
  • 40. Simon Carr 01:09:00 (Wells City Harriers)
  • 48. Nikki Guiver 01:10:23(40)
  • 54. Jack Frost 01:12:01(39)
  • 64. Lesley Nesbitt 01:14:41(38)
  • 73. Fred Robbins 01:17:46(37)
  • 77. Nigel Moysey 01:19:49(36)
  • 79. Annie Ashmead 01:20:12(35)
  • 80. Deborah Hurrell 01:20:40(34)
  • 81. Janet Short 01:21:28(33)
  • 88. Kyra Hawkins 01:25:01(32)
  • 100. Val Hales 01:31:44(31)
  • 103. Annette Mockridge 01:34:02(30)
  • 112. Katie Pearce 01:37:15(29)

There were 118 recorded finishers.

Fearsome Five

  • 1. Kieran Young (Bristol and West AC) 00:30:00
  • 3. Dickie Wythe 00:31:21 (50)
  • 14. Chris Williams 00:39:01 (49)
  • 15. Simon Rowbottom 00:40:50 (48)
  • 18. Ian Whatmore 00:43:00 (47)
  • 23. Karen Edwards 00:46:23 (46)
  • 26. Sally Walford 00:47:09 (45)
  • 28. Emma Shetliffe 00:48:46 (44)
  • 31. Paul Walford 00:49:24 (43)
  • 34. David Newton 00:51:58 (42)
  • 42. Nicky Adcock 01:47:00 (41)

There were 43 recorded finishers.

Results | Photos

Back to top


City of Salisbury 10k

12 September 2010

  • 1. Ben Brewster (unattached) 00:37:51
  • 3. Jon Rowe 00:38:45
  • 22. Tony Watts 00:46:49

There were 115 recorded finishers.

Results

Back to top


SLaMM

11 September 2010

Marathon

  • 1. Kelvin Dickinson (Wirral AC) 03:14:06
  • 22. Fred Fox 04:11:05
  • 44. Nigel Moysey 04:44:44
  • 76. Sue Fox 05:43:15

There were 83 recorded finishers (104 started).

Half marathon

  • 1. Jonathan Day (Axe Valley Runners) 01:38:48
  • 5. Luke Simon 01:44:15
  • 15. Ian McCallum 01:54:49
  • 23. Donna Elliott 02:08:14

There were 53 recorded finishers.

Results

Back to top


YTRRC 5k Summer Series - Overall Series Results

8 September 2010

  • 1. Paul Rose 00:16:47 (April) (50)
  • 2. Steve March 17m02 (April) (49)
  • 3. Jon Rowe 17m40 (September) (48)
  • 4. Ed Gibbs 17m48 (June) (47)
  • 5. Orlando Brooke 18m06 (August) (46)
  • 6. Stephen Clarke 18m14 (May) (45)
  • 7. Sam Harvey 18m23 (June) (44)
  • 8. Mark Wills 18m57 (August) (43)
  • 9. Nick Brooke 18m57 (September) (42)
  • 10.Phil Whaites 19m00 (May) (41)
  • 11.Matt Driver 19m19 (May) (40)
  • 12.Pete Jakeman 19m33 (April) (39)
  • 13.Andy Merrick 19m46 (September) (38)
  • 14.Jon Grover 19m48 (April) (37)
  • 15.Richard Boulter 19m40 (September) (36)
  • 16.Dave Barry 20m01 (August) (35)
  • 17.Mike Harvey 20m11 (May) (34)
  • 18.Rod Appleby 20m16 (April) (33)
  • 19.Tony Watts 20m45 (July) (32)
  • 20.Andy Tudor 20m50 (April) (31)
  • 21.Chris Hurrell 20m54 (September) (30)
  • 22.Austin Luke 20m57 (August) (29)
  • 23.Ian Mathieson 20m57 (April) (28)
  • 24.Rose Cullimore 20m58 (April) (27)
  • 25.James King 21m15 (April) (26)
  • 26.Dave Boyer 21m24 (August) (25)
  • 27.Jody Foy 21m32 (September) (24)
  • 28.Iain McCallum 21m45 (September) (23)
  • 29.Nigel Moysey 21m46 (August) (22)
  • 30.Nikki Guiver 21m49 (July) (21)
  • 31.Donna Elliott 22m03 (April) (20)
  • 32.Tom Chiplen 22m07 (September) (19)
  • 33.Darren O’Donnell 22m10 (September) (18)
  • 34.Rachel Hayton 22m23 (September) (17)
  • 35.Jane Mills 22m47 (April) (16)
  • 36.Paul McNeill 22m55 (September) (15)
  • 37.Brian Mountjoy-Row 23m04 (June) (14)
  • 38.Malcolm Maxted 23m13 (June) (13)
  • 39.Terry Byrne 23m14 (April) (12)
  • 40.Jo Whaites 23m20 (April) (11)
  • 41.Martin Chaffey 23m27 (August) (10)
  • 42.Dave Woan 23m41 (August) (9)
  • 43.Lesley Nesbitt 24m24 (August) (8)
  • 44.Bernice Ancill 24m26 (August) (7)
  • 45.Annie Ashmead 24m49 (April) (6)
  • 46 Tony Hext 24m54 (June) (5)
  • 47.Sophie Brooke 25m29 (August) (4)
  • 48=. Louise Iveson 00:25:31 (May)(2.5)
  • 48=. Graham Watts 00:25:31 (August)(2.5)
  • 50. Flora Brooke 00:26:18 (May)(1)
  • 51. Donna Smith (September) 00:27:16
  • 52. Annette Mockridge (May) 00:27:19
  • 53. Sadie McClelland (July) 00:27:29
  • 54. Carolina Watts (August) 00:27:50
  • 55. Debbie Keeble (July) 00:28:29
  • 56. Adam Hawkins (May) 00:29:01
  • 57. Louise Webster (July) 00:29:26
  • 58. Liz Collins (July) 00:29:37
  • 59. Amanda Inch (June) 00:30:24
  • 60. Anne Trask (May) 00:30:48
  • 61. Nicky Adcock 00:34:29
  • 62. Shireen Bayat 00:34:44

Back to top


YTRRC 5k Summer Series (Race 6)

8 September 2010

5k Summer Series September Results
Summer Series September Junior Results (including series results)

Photos

Back to top


Bristol Half Marathon

5 September 2010

Results updated 12 September.

  • 1. Edwin Kipyego (unattached?) 01:03:08
  • 337. Jill Harrison (Honiton RC - but YTRRC vest) 01:27:06 (1st FV45)
  • 1406. Kevin Stenner 01:38:26
  • 1704. Derek Comer 01:40:16
  • 2109. Nigel Moysey 01:42:42
  • 2494. Michael Bird 01:44:45
  • 2776. Simon Carr 01:46:18 (Wells City Harriers)
  • 3634. Malcolm Maxted 01:50:22
  • 4143. Julie Green 01:52:36
  • 6775. Kirsty Forward 02:04:23
  • 9494. Sandra Hopkins 02:24:48

There were 10881 recorded finishers.

Results

Back to top


The Corfe Beast

5 September 2010

  • 1. Matthew Clarke (Poole Runners) 01:21:50
  • 22. Martin Lascelles (Maiden Newton Runners) 01:35:42
  • 30. Lin Lascelles (Maiden Newton Runners) 01:37:43 - 1st lady
  • 195. Fred Fox 02:01:54
  • 198. Richard Dodge 02:02:13
  • 446. Sue Fox 02:47:06

There were 488 recorded finishers.

Results | Photos

Back to top


Shepton Beauchamp 10k

5 September 2010

Men

  • 1. Neal Stayner (club unknown) 00:41:29
  • 4. Nick Brooke 00:41:29
  • 16. Rod Appleby 00:46:45
  • 17. Paul Allen 00:47:35
  • 30. Graham Watts 00:57:41
  • 38. Adam Hawkins 01:09:12

There were 39 recorded finishers.

Ladies

  • 1. Claire Chedzoy (club unknown) 00:48:28
  • 3. Lesley Nesbitt 00:53:59
  • 8. Flora Brooke 01:03:19
  • 9. Val Hales 01:06:31
  • 13. Corinne Hawkins 01:13:49

There were 16 recorded finishers.

Results

Back to top


Shillingstone 5 Mile Hill Race

30 August 2010

  • 1. Ross Jones (Tipton Harriers) 00:30:45
  • 58. Terry Byrne 00:48:52
  • 66. Phil MacQuaid 00:50:11
  • 92. Jane Mills 00:58:18
  • 93. Richard Dodge 00:58:20

There were 100 recorded finishers.

Results | Photos

Back to top


Baltonsborough 5

30 August 2010

  • 1. Nathan Young (Bristol & West AC) 00:27:50
  • 5. Martin Lascelles (Maiden Newton Runners) 00:30:33 - Ist Male Veteran 50+
  • 9. Lin Lascelles (Maiden Newton Runners) 00:32:16 - 2nd Female and 1st Female Veteran 45+
  • 16. Sam Harvey 00:34:24
  • 17. Mike Harvey 00:34:25
  • 27. Nigel Moysey 00:36:40
  • 30. Darren O'Donnell 00:37:22
  • 40. Graham Watts 00:42:52
  • 55. Caroline Watts 00:49:13
  • 59. Marianne Hoffman 00:51:37
  • 61. Adam Hawkins 00:53:27

There were 64 recorded finishers.

Results

Back to top


Battle of Sedgemoor 10k

29 August 2010

  • 1.Kevin Heywood (Bideford AAC) 00:31:28
  • 43. Jill Harrison 00:39:04 (50)
  • 68. Pete Jakeman 00:41:00 (49)
  • 139. Ian McCallum 00:44:44 (48)
  • 181. Nigel Moysey 00:46:41 (47)
  • 213. Rachel Hayton 00:48:12 (46)
  • 244=. Jack Frost 00:49:58 (44.5)
  • 244=. Andy Windram 00:49:58 (44.5)
  • 268. Lesley Nesbitt 00:51:46 (43)
  • 301. Kirsty Norman 00:53:07 (42)
  • 395. Val Hales 01:02:04 (41)
  • 396. Adam Hawkins 01:02:10 (40)
  • 401. Kate Pearce 01:02:41 (39)
  • 419. Corinne Hawkins 01:05:38 (38)
  • 439. Theresa Moysey 01:10:19 (37)

There were 451 recorded finishers.

Fun Run

  • 1. Matthew Dickinson (U15 boy) (Wells City Harriers) 00:09:03
  • 15. Brian Mountjoy-Row 00:12:05
  • 56. Deb Stanfield 00:15:32

There were 83 recorded finishers.

Results

Back to top


PVRC Half Marathon

29 August 2010

  • 1. Simon Plummer (Salisbury Athletic and Running Club) 01:10:52
  • 142. Simon Carr (Wells City Harriers)

There were 273 recorded finishers.

Results

Back to top


Guernsey Marathon

29 August 2010

  • 1. Chris Carre (unattached) 02:41:29
  • 19. Gareth Ashmead 03:32:03
  • 90. Annie Ashmead 04:27:20
  • 102. Debbie Neal 04:41:23

There were 141 recorded finishers.

Results

Back to top


Studland Country Fayre 5k

29 August 2010

  • 1. Matthew Clarke (Purbeck Runners) 00:18:10
  • 49. Tom Fox 00:25:04
  • 155. Sue Fox 00:35:21

There were 188 recorded finishers.

Results

Back to top


Oxley Sherborne Sprint Triathlon

29 August 2010

  • 1. Brad Goggin (unattached) 01:21:12
  • 3. Dan Whaites (unattached) 01:22:44
  • 18. Phil Whaites 01:28:31
  • 28. Barry Harris 01:32:51
  • 38. Brian Kemp 01:36:15
  • 41. Paul Allen 01:37:36
  • 90. Scott Quaiyl 01:46:06
  • 110. Sue Whaites 01:48:53
  • 115. Bob Ashe 01:51:06
  • 117. Graham Watts 01:51:33
  • 120. Paula Goddard 01:53:08
  • 136 Caroline Watts 02:02:46
  • 147. Pete Clements 02:20:10

Photos

Back to top


Dorset Doddle

22 August 2010

  • 1. Steve Low 05:19:00
  • 4. Nick Brooke 05:58:00

There were 146 recorded finishers - 182 started.

Results

Back to top


Foxtrot 5

22 August 2010

  • 1. Tom Fisher (Avon Valley Runners) 00:26:13
  • 15. Jonathan Rowe 00:30:42
  • 35. Tony Watts 00:34:41
  • 62. Darren O'Donnell 00:37:36

There were 165 recorded finishers.

Results

Back to top


Stourhead 5k

18 August 2010

  • 1. Dickie Wythe 00:18:22
  • 17. Rod Appleby 00:26:34
  • 18. Lesley Nesbitt 00:26:41
  • 19. Kyra Hawkins 00:27:30
  • 20. Amanda Inch 00:28:55
  • 21. Martin Chaffey 00:28:59
  • 22. Tina Partridge 00:29:17
  • 23. Adam Hawkins 00:30:28
  • 25. Jenny Hann 00:31:32
  • 27. Corinne Hawikins 00:34:03

There were 27 recorded finishers.

Results | Photos

Back to top


Standish Woodland Chase

15 August 2010

  • 1. Kate Goodhead (Bristol and West) 01:00:55
  • 46. Robbie Hawkins 01:13:33

There were 157 recorded finishers.

Results

Back to top


DB Max Summer Duathlon

15 August 2010

  • 1. Dave Roper and Gavin Lancaster (relay) (TBAS) 00:58:01
  • 2. Ian Cardy (Bustinkskin) 00:58:36
  • 78. Terry Byrne 01:24:11

There were 98 recorded finishers.

Results

Back to top


Maiden New"ten" Madness

14 August 2010

  • 1. Tony Chutter (Bournemouth AC) 00:40:40
  • 5. Martin Lascelles (Maiden Newton Runners) 00:43:03
  • 13. Pete Jakeman 00:45:26 (50)
  • 14. Lin Lascelles (Maiden Newton Runners) 00:45:33
  • 16. Matt Driver 00:46:27 (49)
  • 30. Paula Goddard 00:50:12 (48)
  • 31. Richard Dodge 00:50:17 (47)
  • 34. Nigel Moysey 00:50:45 (46)
  • 40. Brian Mountjoy-Row 00:52:27 (45)
  • 46. Donna Elliott 00:53:53 (44)
  • 60. Darren O'Donnell 00:57:11 (43)
  • 69. Debbie Neal 01:01:10 (42)
  • 70. Graham Watts 01:01:32 (41)
  • 72. Phil MacQuaid 01:02:21 (40)
  • 76. Caroline Watts 01:04:47 (39)

There were 94 recorded finishers.

Results | Photos | Photos

Back to top


YTRRC 5k Summer Series (Race 5)

11 August 2010

5k Summer Series August Results - Summer Series August Junior Results

Back to top


Sidmouth Festival 10k

8 August 2010

  • 1. Mateusz Szala (Sidmouth Running Club) 00:38:25
  • 66. Rob Adams 00:51:31

There were 204 recorded finishers.

Results

Back to top


Salisbury 54321

8 August 2010

50k

  • 1. Tom Meldrum (Winchester and District AC) 03:32:37 (chip time 03:39:41)
  • 16. Nick Brooke 04:23:23 (04:23:21) 1st male veteran 55

There were 77 recorded finishers.

30k

  • 1.James Tomlinson (Brighton and Hove AC) 02:07:51 (chip time 02:07:50)
  • 22. Gareth Ashmead 02:42:58 (02:42:57)
  • 26. Fred Fox 02:47:30 (02:47:21)
  • 90. Annie Ashmead 03:41:12 (03:41:01)
  • 92. Sue Fox 03:45:10 (03|:44:58)

There were 112 recorded finishers.

10k

  • 1. Amy DeVries (unattached) 00:42:22 (chip time 00:42:20)
  • 21. Darren O'Donnell

There were 74 recorded finishers.

Results

Back to top


 Cologne - GG VIII - Half Marathon

7 August 2010

  • 1. Rich Valazquez (USA) 01:15:56 (chip time 01:15:53)
  • 171. Stephen Griffiths 01:56:30 (01:53:24 - would put him about 6 places higher)

There were 246 recorded finishers.

Results

Back to top


Wibbly Wobbly Log Jog

7 August 2010

  • 1. Robert Chenery (Ipswich JAFFA) 00:31:07
  • 139. Mike Regan 00:46:54

There were 280 recorded finishers.

Results

Back to top


Cologne - GG VIII - 5k

5 August 2010

  • 1. Rich Valazquez (USA) 00:16:09 (chip time 01:16:07)
  • 144. Stephen Griffiths 00:22:48 (00:22:28) - would put him about 6 places higher)

There were 291 recorded finishers.

Results

Back to top


Haselbury Trail 10k

4 August 2010

  • 1.Alex Todd (Axe Valley Runners) 00:39:16
  • 9. Martin Lascelles 00:43:14 (1st male 50+) (Maiden Newton Runners)
  • 18. Lin Lascelles 00:45:29 (Maiden Newton Runners)
  • 28. Pete Jakeman 00:46:43 (1st male 60+) (50)
  • 40. Matt Driver 00:48:23 (49)
  • 42. Shawn Lewis 00:48:27 (48)
  • 44. Hilary Young 00:49:00 (1st female 35+) (Yarlington RC)
  • 45. Chloe Broughton 00:49:07 (47)
  • 50. Rob Adams 00:49:29 (46)
  • 51. Richard Dodge 00:49:30 (45)
  • 63. Nigel Moysey 00:52:38 (44)
  • 66. Simon Carr 00:53:14 (Wells City Harriers)
  • 74. Craig Macpherson 00:54:18 (43)
  • 84. Brian Mountjoy-Row 00:55:29 (42)
  • 91. Lesley Nesbitt 00:57:15 (41)
  • 93. Terry Byrne 00:57:22 (40)
  • 94. Andy Hunt 00:57:42 (39)
  • 95. Martin Chaffey 00:57:50 (38)
  • 110. Debbie Neal 01:00:32 (37)
  • 121. Phil MacQuaid 01:04:00 (36)
  • 123. Sue Hodges 01:04:27 (35)
  • 129. Caroline Watts 01:06:36 (34)
  • 139. Marianne Hooper 01:09:28 (33)
  • 142. Val Hales 01:14:13 (32)

There were 145 recorded finishers.

Results | Photos | Photos

Back to top


Sturminster Newton Half Marathon

1 August 2010

  • 1. Steve Way (Bournemouth AC) 01:11:16
  • 40. Richard Boulter 01:28:20 (50)
  • 44. Nick Brooke 01:28:28 (49)
  • 51. Martin Lascelles 01:29:23 (Maiden Newton Runners)
  • 52. Lin Lascelles 01:29:2 (Maiden Newton Runners)
  • 103. Robert Harris 01:36:00 (48)
  • 124. Pete Jakeman 01:38:06 (47)
  • 126. Matt Driver 01:38:21 (46)
  • 158. Paul Allen 04:41:06 (45)
  • 177. Steve House 01:44:00 (44)
  • 235. Jody Foy 01:50:20 (43)
  • 252. Nigel Moysey 01:52:35 (42)
  • 258. Kirsty Norman 01:52:50 (41)
  • 287. Kevin Miller 01:55:42 (40)
  • 288. Tors Greenwood 01:55.42 (39)
  • 333. Paul McNeill 02:00:50 (38)
  • 373. Donna Smith 02:06:49 (37)
  • 375. Emma Dunn 02:06:59 (36)
  • 376. Annie Ashmead 02:06:59 (35)
  • 411. Flora Brooke 02:17:01 (34)

There were 453 recorded finishers.

Results

Back to top


Totnes 10k

1 August 2010

  • 1. James Baker (Chichester Runners and AC) 00:34:57
  • 501. Lynn Dunbar 01:17:19

There were 531 recorded finishers.

Results

Back to top


Concorde Triathlon

1 August 2010

  • 1. Julian Fairley (Eton) 01:01:50
  • 121. Terry Byrne 01:26:04

There were 201 recorded finishers.

Results

Back to top


Seaview 17

25 July 2010

  • 1. Stuart Creech (Minehead RC) 02:48:55
  • 6. Richard Boulter 02:56:20
  • 23. Gareth Ashmead 03:23:15
  • 34. Fred Fox 03:27:49
  • 82. Annie Ashmead 04:11:16
  • 90. Debbie Neal 04:22:24
  • 100. Sue Fox 04:40:08

There were 113 recorded finishers.

Results

Back to top


6 Moor Miles

25 July 2010

  • 1. Neil Holmes (Erme Valleyy Harriers)00:38:45
  • 176. Lesley Nesbitt 00:59:23

There were 352 recorded finishers.

Results.

Back to top


Kingsbridge 10k

22 July 2010

  • 1. Lee Turner (Club unknown) 00:35:52
  • 47. Nigel Moysey 00:51:12

There were 99 recorded finishers.

Results

Back to top


Stourhead 5k

21 July 2010

  • 1. John Stoddart (Club unknown) 00:18:16
  • 2. Dickie Wythe 00:18:19 (Wells City Harriers)
  • 3. Robbie Hawkins 00:19:21
  • 7. Rod Appleby 00:20:53
  • 15. Arthur Foot 00:22:37
  • 19. Martin Chaffey 00:24:24
  • 22. Kirsty Norman 00:25:24
  • 30. Adam Hawkins 00:30:48
  • 34. Jenny Hann 00:32:52
  • 35.  Mark Foot 00:32:52
  • 39. Brian Holt 00:34:35

There were 43 recorded finishers.

Results

Back to top


Tarrant Valley 10k

18 July 2010

  • 1. Richard Ward (Poole AC) 00:36:10
  • 53. Terry Byrne 00:50:21

There were 117 recorded finishers.

Results

Back to top


Haytor Heller

17 July 2010

  • 1. James Baker (Chichester Runners & AC) 00:40:09
  • 24. Martin Lascelles 00:48:43 - 1st male veteran 55 (Maiden Newton Runners)
  • 43. Lin Lascelles 00:51:48 - 1st female veteran 45 (Maiden Newton Runners)
  • 71. Richard Dodge 00:56:31

There were 240 recorded finishers.

Results | Photos

Back to top


Swanage Carnival Half Marathon

17 July 2010

  • 1. Mathew Clarke (Purbeck Runners) 01:16:33
  • 72. Gareth Ashmead 01:36:45 (50)
  • 104. Paul Allen 01:39:45 (49)
  • 155. Mark Hann 01:43:37 (48)
  • 161. Tony Watts 01:44:13 (47)
  • 163. Jonathan Rowe 01:44:14 (46)
  • 228. Nigel Moysey 01:49:21 (45)
  • 289. Jody Foy 01:55:55 (44)
  • 308. Stephen Griffiths 01:57:45 (43)
  • 460. Sue Fox 02:18:36 (42)

There were 510 recorded finishers.

Results

Back to top


YTRRC 5k Summer Series (Race 4)

14 July 2010

5k Summer Series July Results - Summer Series July Junior Results

Back to top


Wellington 10

11 July 2010

10 miles

  • 1. Phil Burden (unattached) 01:00:45
  • 43. Rod Appleby 01:15:34
  • 73. Paul Allen 01:20:20
  • 80. Jody Foy 01:21:51
  • 105. Rose Cullimore 01:25:40
  • 128. Jo Whaites 01:30:41
  • 161. Debbie Neal 01:38:40

There were 206 recorded finishers.

Results

10 kilometers

  • 1. Adam Watt (Birchfield Harriers) 00:34:30
  • 78. Kirsty Norman 00:52:45
  • 83. Simon Rowbottom 00:53:32

There were 230 recorded finishers.

Results

Back to top


New Forest 10

11 July 2010

  • 1. Simon Plummer (Citty of Salisbury A and RC) 00:53:50
  • 53. Nick Brooke 01:09:50
  • 288. Terry Byrne 01:28:58
  • 388. Tom Fox 01:29:22
  • 693. Sue Fox 01:44:38
  • 786. Flora Brooke 01:54:13

There were 857 recorded finishers.

Results

Back to top


Maiden Castle Loop

10 July 2010

  • 1. Ian White (Bournemouth AC) 00:39:52
  • 9. Martin Lascelles 00:44:06 (Maiden Newton Runners)
  • 15. Lin Lascelles 00:44:48 (1st lady) (Maiden Newton Runners)
  • 32. Mike Harvey 00:49:04
  • 48. Richard Dodge 00:51:34
  • 54. Tony Watts 00:52:43
  • 53. Jonathaon Rowe 00:52:44
  • 70. Nigel Moysey 00:55:26
  • 90. Cath Elsworth 00:58:30
  • 97. Martin Chaffey 00:58:51
  • 104. Lesley Nesbit 01:0018
  • 112. Debbie Neal 01:01:48
  • 125. Phil MacQuaid 01:04:55
  • 126. Marianne Hooper 01:05:29
  • 128. Sue Hodges 01:06:47
  • 138. Mike Tarlton 01:13:23

There were 145 recorded finishers

Results  Photos

Back to top


Thruxton 5k Series Race 2

5 July 2010

  • 1. Lee Tolhurst (club unknown) 00:16:50
  • 23. Martin Chaffey 00:23:27

There were 30 finishers.

Results

Back to top


Sway Carnival 5 Mile Race

4 July 2010

  • 1. Casper Jakobsen (Sparta, Copenhagen) 00:28:48
  • 83. Terry Byrne 00:39:51

There were 233 finishers.

Results

Back to top


Quantock Beast

4 July 2010

  • 1. Gerry Hogg (Running Forever RC) 00:35:36
  • 11. Rod Appleby 00:40:10 - 2nd male 40+ (50)
  • 13. Sam Harvey 00:44:03 (49)
  • 14. Mike Harvey 00:44:08 (48)
  • 21. Rose Cullimore 00:45:39 - 2nd lady (47)
  • 26. Richard Dodge 00:46:52 (46)
  • 41. Brian Mountjoy-Row 00:51:18 (45)
  • 70. Phil MacQuaid 00:59:15 (44)

There were 101 finishers.

Results 1 | Results 2 | Photos

Back to top


Portland 10

4 July 2010

  • 1. Steve Way (Bournemouth AC) 00:52:56
  • 53. Lee Holloway 01:11:26 (50)
  • 69. Matt Driver 01:13.04 (Matt's 100th race in YTRRC vest) (49)
  • 162. Paul McNeill 01:22:45 (48)
  • 179. Nigel Moysey 01:25:33 (47)
  • 208. Stephen Griffiths 01:29:39(46)
  • 218. Lisa Gunning 01:30:28 (45)
  • 246. Donna Smith 01:35:49 (44)
  • 269. Sue Fox 01:44:52 (43)

There were 291 finishers.

Results

Back to top


Charmouth Challenge

3 July 2010

  • 1. Stuart Leaney (unattached) 00:52:12
  • 18. Martin Lascelles 01:01:40 (Maiden Newton Runners)
  • 27. Nick Brooke 01:04:37(50)
  • 28. Lin Lascelles 01:04:59 - 1st lady and 1st lady 35+ (Maiden Newton Runners)
  • 57. Richard Dodge 01:10:22 (49)
  • 149. Nigel Moysey 01:23:19 (48)
  • 157. Cath Elsworth 01:24:31 (47)
  • 229. Adam Hawkins 01:54:57 (46)

There were 232 finishers.

Results | Photos | More Photos

Back to top


Forde Abbey 10k

1 July 2010

  • 1. Ed Stahl (unattached) 00:39:51
  • 9. Martin Lascelles 00:41:24 (Maiden Newton Runners)
  • 18. Sam Harvey 00:44:11 (50)
  • 23. Paul Allen 00:44:38 (49)
  • 24. Mark Wills 00:44:43 (48)
  • 25. Matt Driver 00:44:53 (47)
  • 28. Lin Lascelles 00:44:59 (2nd lady) (Maiden Newton Runners)
  • 29. Pete Jakeman 00:45:13 (46)
  • 30. Robbie Hawkins (Wells City Harriers) 00:45:19
  • 36. Luke Simon 00:45:53 (45)
  • 52. Richard Dodge 00:47:47 (44)
  • 66. Tony Watts 00:50:49 (43)
  • 67. Mark Hann 00:50:53 (42)
  • 68. Jon Rowe 00:50:54 (41)
  • 71. Rachel Hayton 00:51:13 (40)
  • 75. Nigel Moysey 00:51:42 (39)
  • 98. Brian Mountjoy Row 00:55:41 (38)
  • 105. Tony Hext 00:56:21 (37)
  • 106. David Rees (unattached) 00:56:46
  • 112. Martin Chaffey 00:57:25 (36)
  • 119. Lisa Gunning 00:58:14 (35)
  • 121. Stephen Griffiths 00:59:01 (34)
  • 127. Debbie Neal 01:00:18 (33)
  • 139. Sian Brammer 01:03:35 (32)
  • 147. Bernice Rendle Ancill 01:04:05 (31)
  • 153. Marianne Hooper 01:05:12 (30)
  • 159. Phil MacQuaid 01:07:33 (29)
  • 163. Liz Collins 01:11:26 (28)
  • 164. Val Hales 01:11:31 (27)
  • 165. Mike Tarlton 01:11:45 (26)
  • 166. Sue Fox 01:12:08 (25)
  • 167. Adam Hawkins 01:13:39 (24)
  • 172. Corinne Hawkins 01:19:57 (23)

There were174 finishers.

Results | Photos | More Photos

Back to top


Humber Bridge Half Marathon

27 June 2010

  • 1. Darren Bilton (Leeds AC) 00:10:49
  • 555. Malcolm Maxted 02:01:05

There were 1565 finishers

Results

Back to top


North Devon Marathon

27 June 2010

  • 1. Peter Hockin (Bideford AC) 03:34:54
  • 124. Sue Fox 06:09:46

There were 135 finishers

Results

Back to top


Lordshill 10k

27 June 2010

  • 1. Steve Way (Bournemouth AC) 00:32:08
  • 90. Terry Byrne 00:51:35

There were 201 finishers.

Results

Back to top


Blandford Bridges 10k

27 June 2010

  • 1. Nathan Shrubb (Morpeth Harriers) 00:32:58
  • 152. Nigel Moysey 00:55:40

There were 212 finishers.

Results

Back to top


Maiden Newton 25th Anniveresary Run

26 June 2010

Photos

Back to top


Stourhead 5k

23 June 2010

  • 1. Dickie Wythe 00:18:25 (Wells City Harriers)
  • 5. Rod Appleby 00:20:58
  • 11. Martin Chaffey 00:23:47
  • 13. Leslie Nesbitt 00:25:54

There were 27 finishers.

Results | Photos

Back to top


Martock 10k

Sunday, 20 June 2010

  • 1. Luke Scott (Taunton AC) 00:33:37
  • 3. Tim Hawkins 00:35:26 (50)
  • 10. Neil Biss 00:38:59 (49)
  • 13. Sam Harvey 00:39:46 (48)
  • 18. Richard Boulter 00:40:35 (47)
  • 22. Pete Jakeman 00:41:17 (1st male veteran 60) (46)
  • 23. Gareth Ashmead 00:41:33 (45)
  • 32. Mike Harvey 00:42:52 (44)
  • 43. Andrew Merrick 00:44:17 (43)
  • 46. Tony Watts 00:44:43 (42)
  • 56. Nigel Moysey 00:46:40 (41)
  • 63. Nikki Guiver 00:47:22 (40)
  • 65. Darren O'Donnell 00:47:26 (39)
  • 67. Malcolm Maxted 00:47:52 (38)
  • 83. Cath Elsworth 00:50:01 (37)
  • 90. Annie Ashmead 00:51:36 (36)
  • 92. Fred Robbins 00:51:52 (35)
  • 117. Adam Hawkins 01:01:19 (34)
  • 122. Sadie McClelland 01:02:48 (33)
  • 123. Sue Richards 01:02:53 (32)
  • 124. Corinne Hawkins 01:03:51 (31)

There were 136 finishers.

YTRRC won mens' team award.

Results | Photos

Back to top


Mendip Mashup

Saturday, 19 June 2010

(3 hour, 2 hour and 1 hour runs)

Mens' 2 hour run:

  • 1. Neil Hatherall (Clevedon AC) - 600 points
  • 2. Martin Chaffey - 440 points

There were 110 finishers (teams and individuals) in all time categories.

Results | Photos

Back to top


Tintinhull 10k

Wednesday, 16 June 2010

  • 1. Tom Mellor (Taunton AC) 00:39:22
  • 10. Phil Whaites 00:45:07
  • 12. Sam Harvey 00:45:19
  • 13. Richard Boulter 00:45:38
  • 18. Paul Allen 00:46:24
  • 19. Pete Jakeman 00:46:25
  • 20. Mike Harvey 00:46:39
  • 23. Rod Appleby 00:46:55
  • 31. Jan den Hartog 00:49:02
  • 42. Jody Foy 00:52:21
  • 43. Nigel Moysey 00:52:33
  • 45. Andy Windram 00:52:38
  • 50. Brian Mountjoy Row 00:54:21
  • 51. Paul McNeill 00:54:27
  • 55. Jack Frost 00:54:54
  • 57. Terry Byrne 00:55:24
  • 61. Michael Reagan 00:56:35
  • 63. Martin Chaffey 00:56:35
  • 69. Fred Robbins 00:58:11
  • 71. Lesley Nesbitt 00:58:38
  • 75. Julie Green 00:59:36
  • 84. Donna Smith 01:01:27
  • 85. Graham Watts 01:01:39
  • 86. Janet Short 01:01:49
  • 92. Hazel Atwell 01:05:11
  • 93. Frank Atwell 01:05:11
  • 94. Sue Hodges 01:06:21
  • 96. Sadie McClelland 01:06:55
  • 97. Liz Collins 01:08:54
  • 98. Sue Fox 01:09:26
  • 99. Marianne Hoffman 01:09:28
  • 100. Adam Hawkins 01:10:45
  • 102. Linda Membury 01:13:12
  • 103. Phillipa Cuthbert 01:13:13
  • 106. Deborah Keeble 01:16:36
  • 107. Jayne Jakes 01:16:37

There were 113 finishers.

Results | Photos

Back to top


Ninesprings 9k, 4.5k, 2k Fun Run and Corporate Challenge

Sunday, 13 June 2010

Results  | Photos

Back to top


Puddletown Plod

Sunday, 13 June 2010

  • 1. Steve Way (Bournemouth AC) 01:07:02
  • 84. Malcolm Maxted 01:48:39 (50)
  • 101. Nigel Moysey 01:52:51 (49)

There were 146 finishers.

Results

Back to top


YTRRC 5k Summer Series (Race 3)

Wednesday, 9th June 2010

5k Summer Series June Results - Summer Series June Junior Results

Back to top


Michelmores Charity 5k - Exeter

Tuesday, 8 June 2010

  • 1. Nathaniel Lane 00:15:45
  • 175. Nigel Moysey 00:23:02
  • 214. Martin Chaffey 00:23:46
  • 818. Theresa Moysey 00:33:26

There were 1006 finishers.

Results

Back to top


Run In The Wild

Sunday, 6th June 2010

  • 1. Nathan Young (Bristol & West) 00:41:36
  • 2. Steven March 00:43:08 (2nd overall and 2nd male) (50)
  • 19. Richard Boulter 00:48:43 (49)
  • 28. Sam Harvey 00:50:18 (48)
  • 37. Rod Appleby 00:51:30 (47)
  • 47. Pete Jakeman 00:52:34 (1st male veteran 60) (46)
  • 73. Rose Cullimore 00:55:55 (45)
  • 92. Richard Hales (unattached) 00:58:55
  • 98. Richard Dodge 01:00:04 (44)
  • 151. Nigel Moysey 01:00:45 (43)
  • 116. Gavin Herbert 01:01:48 (42)
  • 125. Andy Windram 01:02:55 (41)
  • 126. Jack Frost 01:02:55 (40)
  • 127. Brian Mountjoy-Row 01:03:05 (39)
  • 128. Kirsty Norman 01:03:11 (38)
  • 148. Jo Whaites 01:04:53 (37)
  • 151. Martin Chaffey 01:05:20 (36)
  • 165. Bryony Boulter (unattached) 01:07:30
  • 167. Cath Elsworth 01:07:45 (35)
  • 187. Janet Short 01:09:51 (34)
  • 188. Debbie Neal 01:09:54 (33)
  • 192. Tina Partridge 01:10:20 (32)
  • 203. Sam Dunbar (unattached) 01:12:24
  • 211. Jenny Reagan (unattached) 01:13:24
  • 2212. Michael Regan 01:13:25 (31)
  • 220. Annette Mockridge 01:14:43 (30)
  • 221. Amanda Inch 01:15:41 (29)
  • 257. Val Hales 01:22:41 (28)
  • 258. Jenny Hann 01:22:43 (27)
  • 260. Adam Hawkins 01:23:21 (26)
  • 265. Sadie McClelland 01:24:29 (25)
  • 266. Lynn Dunbar 01:24:30 (24)
  • 271. Katie Pearce 01:27:21 (23)
  • 272. Corinne Hawkins 01:27:33 (22)
  • 276. Mandy Windram 01:30:55 (21)
  • 277. Brian Holt 01:31:59 (20)

There were 279 finishers.

Results

Back to top


Crewkerne 9 Mile Road Race

Sunday, 30th May 2010

  • 1. Luke Scott (Taunton AC) 00:50:02
  • 5. Paul Rose 00:52:41
  • 15. Richard Boulter 01:00:02
  • 24. Rod Appleby 01:02:27
  • 25. Gareth Ashmead 01:02:50
  • 27. Lee Holloway 01:04:31
  • 29. Pete Jakeman 01:05:21
  • 31. Sam Harvey 01:05:33
  • 45. Richard Dodge 01:10:30
  • 67. Nigel Moysey 01:16:14
  • 72. Annie Ashmead 01:17:50
  • 99. Annette Mockridge 01:34:20

There were 102 finishers

Results  Photos

Back to top


Egdon Easy

Saturday, 29th May 2010

  • 1. Haggai Chepkwony (Bristol & West AC) 00:32:22
  • 16. Neil Biss 00:38:48
  • 25. Phil Whaites 00:40:08
  • 33. Jonathan Rowe
  • 35. Pete Jakeman 00:41:02
  • 46. Matt Driver 00:41:44
  • 47. Dave Barry 00:41:55
  • 68. Tony Watts 00:44:49
  • 82=. Andy Windram 00:47:08
  • 82=. Jack Frost 00:47:08
  • 85. Sue Whaites 00:47:11
  • 88. Nigel Moysey 00:47:26
  • 122. Jo Whaites 00:50:25
  • 191. Corinne Hawkins 01:04:24
  • 198. Theresa Moysey 01:05:24
  • 200. Adam Hawkins 01:06:29

There were 207 finishers.

Results Photos (by actionpics)

Back to top


Wessex Ridgeway Relay

Sunday, 23rd May

Results

Back to top


Cheddar Chase

Sunday, 16th May

  • 1. John Rance 01:06:06
  • 15. Sam Harvey 01:14:27

There were 82 finishers.

Results

Back to top


Ivybridge 10k

Saturday, 15th May

  • 1. Kairn Tone 00:31:08
  • 265. Nigel Moysey 00:48:15
  • 676. Theresa Moysey 01:10:00

There were 698 finishers.

Results

Back to top


YTRRC 5K Summer Series (Race 2)

Wednesday, 12th May

5K Summer Series May Results - Summer Series May Junior Results

Back to top


Curry Mallet 10k

Sunday, 9th May

  • 1. Milan Goc (unattached) 00:36:59
  • 7. Richard Boulter 00:40:26 – 1st Male Veteran 50
  • 23. Jane Mills 00:48:19 - 1st Female Veteran 35
  • 24. Andy Windram 00:48:21
  • 25. Jack Frost 00:48:21
  • 28. Kirsty Norman 00:49:26
  • 54. Corinne Hawkins 01:06:06
  • 55. Adam Hawkins 01:08:53
  • 57. Charlotte Giles, unattached 80m48

There were 57 finishers

Results

Back to top


The Black Death Run

Sunday, 9th May

10 mile route

  • 1. Mark Hopkins (Minehead RC) 01:07:24
  • 33. Sam Harvey 01:28:42
  • 71. Richard Dodge 01:34:58
  • 127. Simon Rowbottom 01:46:55
  • 133. Nigel Moysey 01:48:40

There were 237 finishers.

Results Photos

Back to top

3 mile route

  • 1. Sean Walton 00:19:58
  • 3. Mike Harvey 00:21:33

There were 87 finishers.

Results

Back to top


Glastonbury 10km

Sunday, 2nd May

  • 1. Haggai Chepknong, unattached 31m23
  • 47. Rod Appleby 42m34
  • 51. Sam Harvey 42m55
  • 58. Rose Cullimore 43m24
  • 66. Jon Grover 43m46
  • 114. Jody Foy 47m08
  • 129. Gwladys Chevalier-Berry, unattached 47m44
  • 198. Lesley Nesbitt 51m03
  • 331. Marianne Hoffman 1hr00m02
  • 342. Annette Mockridge 1hr01m42
  • 362. Corinne Hawkins 1hr05m16

There were 419 finishers

Results

Back to top


North Dorset Villages Marathon

Sunday, 2nd May

  • 1. Ian Habgood, Bournemouth AC 2hr41m25
  • 3. Paul Rose 2hr48m07
  • 57. Iain McCallum 3hr34m39
  • 131. Simon Rowbottom 4hr05m48
  • 171. Lisa Gunning 4hr29m39
  • 178. Debbie Neal 4hr37m32
  • 208. Sue Fox 5hr00m52
  • 222. Graham Watts 5hr44m38
  • 223. Liz Collins 5hr47m48

There were 225 finishers

Results Photos

Back to top


Cowpat Canter

Sunday, 2nd May

  • 1. Tom Fisher - Avon Valley Runners 48m11
  • 77. Nigel Moysey 1hr10m58
  • 79. Andy Windram 1hr11m25
  • 91. Andy Goodman 1hr12m58
  • 93. Kirsty Norman 1hr13m26
  • 117. Jane Mills 1hr19m12

There were 184 finishers

Results

Back to top


Red Kite Challenge

Saturday, 1st May

  • 1. Tim Davies - Maldwyn Harriers 1hr10m00
  • 113. Martin Chaffey 2hr05m50
  • 114. Mike Regan 2hr05m50

There were 125 finishers

Results

Back to top


London Marathon

Sunday, 25th April

  • 1. Tsegaye Kebede - (ETH) - 02:05:19
  • 237. Paul Rose - 02:42:40
  • 1079. Chris Burton - 02:59:29
  • 1255. Martin Smith - 03:02:20
  • 1403. Neil Biss - 03:04:30
  • 3425. Ian Hellier - 03:24:06
  • 3798. Paul Price - 03:26:40
  • 4553. Steve Sparks - 03:31:01
  • 8140. Jan Den Hartog - 03:49:50
  • 12503. Jo Whaites - 04:06:21
  • 16890. Mel Cox - 04:22:48
  • 16891. Sian Brammer - 04:22:48
  • 21399. Scott Qualye - 04:39:47
  • 32321. Graham Keeble - 05:40:00
  • 32322. Deborah Keeble - 05:40:00
  • 33847. Deb Stanfield - 05:57:48

There were 36522 finishers

Results

Back to top


Shakespeare Marathon

Sunday, 25th April 2010

  • 1. PaulDavies (Centurion RC) Gun time: 02:48:02 Chip time: 02:48:02
  • 335. Paul Rogers 03:58:30 (gun) 03:55:17 (chip)
  • 709. Dave Woan 04:55:08 (gun) 00:54:51 (chip)

There were 844 recorded finishers.

Results

Back to top


Penselwood Tough 10k

Sunday, 18th April 2010

  • 1. Martin Chorley 00:39:33
  • 3. Nick Brooke 00:41:46
  • 6. Pete Jakeman 00:42:54
  • 9. Rose Cullimore 00:44:05
  • 10. Rod Appleby 00:44:19
  • 14. Matt Driver 00:44:48
  • 16. Steve House 00:45:15
  • 28. Sam Harvey 00:48:17
  • 36=. Jonathan Rowe 00:49:33
  • 36=. Tony Watts 00:49:33
  • 40. Nigel Moysey 00:50:22
  • 47. Jane Mills 00:52:21
  • 51. Martin Chaffey 00:54:35
  • 67. Flora Brooke 01:00:32

There were 78 finishers.

Results Trophy Winners Photos

Back to top


YTRRC 5K Summer Series (Race 1)

Wednesday, 14th April

5K Summer Series April Results - Summer Series April Junior Results

Back to top


Johnny Kipps

Sunday, 11th April

  • 1. Phil England 00:38:44
  • 3. Pete Jakeman 00:40:52
  • 4. Matt Driver 00:41:28
  • 5. Lin Lascelles 00:41:29
  • 6. Martin Lascelles 00:41:32
  • 8. John Crane 00:42:27
  • 13. Steve Elliott 00:46:53
  • 16. Jane Mills 00:49:25
  • 18. Martin Chaffey 00:50:44 (adjusted time for late start due to having to cross too many time zones!
  • 19. Brian Mountjoy-Rowe 00:51:41

There were 24 finishers.

Results

Back to top


Taunton Marathon & Half

Sunday, 11th April

Marathon

  • 1. James Sumpter - (Thames Valley Harriers) - 02:38:06
  • 2. Tim Hawkins (Wells City Harriers) - 02:40:34
  • 43. Steve House - 03:26:12
  • 49. Rose Cullimore - 03:29:35
  • 131. Andrew Merrick - 03:59:32

Half Marathon

  • 1. Adam Carlson - (Torbay AC) - 01:10:30
  • 36. Martin Smith - 01:24:12
  • 137. Jan Den Hartog - 01:33:19
  • 160. Gareth Ashmead Male - 01:35:49
  • 249. Rod Appleby - 01:39:28
  • 248. Andy Margrett - 01:40:43
  • 276. Nikki Guiver - 01:41:51
  • 315. Russell Bown - 01:43:11
  • 391. Donna Elliott - 01:46:50
  • 415. Joanne Whaites - 01:48:26
  • 462. Nigel Moysey - 01:50:33
  • 531. Lesley Nesbitt - 01:52:59
  • 684. Annie Ashmead - 01:57:15
  • 919 Clare Newbury - 02:09:16
  • 951. Emma Dymond - 02:11:13

There were 1226 finishers (Half) / 1226 finishers (Full)

Results

Back to top


Easter Bunny 10K (& Fun Run)

Monday, 5th April

Easter Bunny 10K Results - Easter Bunny Fun Run Results - Easter Bunny Photos

Back to top


Butleigh Multi Terrain Race

Sunday, 21st March

  • 1. Gerry Hogg - (Trull Troggers) 44m44
  • 12. Sam HARVEY 52m46
  • 14. Rod APPLEBY 53m03
  • 20. Rosemary CULLIMORE 55m15
  • 23. Michael BIRD 56m42
  • 34. Nigel MOYSEY 1h01m12
  • 45. Joanne WHAITES 1h04m55
  • 47. Lesley NESBITT 1h05m44
  • 49. Graham WATTS 1h07m07
  • 57. Caroline WATTS 1h16m16

There were 65 finishers

Results

Back to top


Sherborne Castles 10K (and 2K)

Sunday, 14th March

  • 1. Tristan Cooper - (Yeovil Olympiads AC) 34m12
  • 25. WHAITES, Phil 41m24
  • 28. BROOKE, NICK 41m53
  • 31. BARRY, Dave 42m24
  • 33. CRANE, John 42m40
  • 39. HARVEY, Sam 42m51
  • 42. CULLIMORE, Rosemary 43m26
  • 44. DRIVER, Matt 43m36
  • 64. BIRD, Michael 45m32
  • 69. WHAITES, Rob 45m40
  • 83. TUDOR, Andy 47m06
  • 85. WHAITES, Sue 47m24
  • 86. WATTS, Tony 47m51
  • 97. WINDRAM, Andy 48m54
  • 98. FROST, Jack 48m56
  • 123. NESBITT, Lesley 51m04
  • 124. MCNEILL, Paul 51m13
  • 130. ELSWORTH, Catherine 51m22
  • 135. WHAITES, Jo 51m34
  • 146. WHATMORE, Ian 52m17
  • 195. DODGE, Hazel 57m13
  • 208. RICHARDS, Sue 59m02
  • 230. HOOPER, Marianne 1h01m33
  • 255. MCCLELLAND, Sadie 1h06m43
  • 258. PEARCE, Katie 1h07m44
  • 276. HAWKINS, Adam 1h14m20

There were 277 finishers

Sherborne Castles 10K Results | Sherborne Castles 2K Results | Sherborne Castles Photos

Photos from charleswhittonphotography.com (10% from each photo purchased goes to Sherborne Local Charities

Back to top


Mad March Hare

Sunday, 14th March

20 Miles

  • 1. Steven Way - (Bournemouth AC) 1h52m26
  • 10. Paul ROSE 2h05m17
  • 79. Steve HOUSE 2h28m32

There were 397 finishers

Results

10 Miles

  • 1. Nigel Leighton - (VOTWO) 53m37
  • 49. Terry BYRNE 1h18m36

There were 135 finishers

Results

Back to top


Street 5K (Race 6)

Wednesday, 10th March

  • 1. Eddie Richards - (Wells City Harriers) 16m57
  • 12. Martin LASCELLES 18m:26
  • 15. Sam HARVEY 19m33
  • 24. Peter JAKEMAN 20m08
  • 26. Linda LASCELLES 20m10
  • 32. Nick BROOKE 20m39
  • 35. Rosemary CULLIMORE 20m46
  • 39. Rod APPLEBY 20m55
  • 40. Steve SPARKS 20m56
  • 44. Ian MATHIESON 21m28
  • 48. Andy TUDOR 21m57
  • 59. Martin CHAFFEY 24m05
  • 68. Brian MOUNTJOY-ROW 26m24
  • 73. Flora BROOKE 27m47
  • 76. Liz COLLINS 30m02
  • 78. Adam HAWKINS 32m45

There were 79 finishers

Results

Back to top


Bath Half Marathon

Sunday, 7th March

  • 1. Ezekiel Cherop - (Club not known) 1h03m03
  • 3021. Jo WHAITES 1h47m17
  • 9205. Lynn DUNBAR 2h21m10
  • 9750. Liz COLLINS 2h27m27
  • 10337. Mel DODGE 2h39m22
  • 10490. Tina CULLEN 2h43m45

There were 10904 finishers

Results

Back to top


The Grizzly

Sunday, 7th March

  • 1. John McFarlane - (Thames Hares & Hounds) 2hr29m36
  • 26. Paul ROSE 2hr48m05
  • 58. Martin LASCELLES
  • 96. Lin LASCELLES
  • 199. Fred FOX 3h20m16
  • 234. Steve SPARKS
  • 306. Andy SCARD
  • 332. Gary HENSHAW
  • 362. Andy MARGRETT
  • 427. Richard DODGE
  • 663. Andrew MERRICK
  • 728. Rachel Hayton - (Crewkerne RC)
  • 817. Andy Goodman - (Dorset Doddlers)
  • 988. Jody FOY
  • 1163. Martin STACEY
  • 1352. Sue FOX

Actual times not available - send in your times for inclusion

There were 1492 finishers

Results

Back to top


Combe St Nicholas 10K

Sunday, 7th March

  • 1. Matt Ellis - (unattached) 37m00
  • 2. Steve MARCH 38m23
  • 16 Rosemary CULLIMORE 45m14
  • 24 Simon ROWBOTTOM 48m49
  • 29. Andy WINDRAM 50m00
  • 30. Jack FROST 50m00
  • 33. Nigel MOYSEY 50m56
  • 80. Adam HAWKINS 72m11

There were 84 finishers

Results

Back to top


Southbourne "Fast and Flat" 10K

Sunday, 7th March

  • 1. Jacek Cielusecki - (Unattached) 33m40
  • 93. Terry BYRNE 47m21

There were 332 finishers

Results

Back to top


Babcary Road Race

Sam Harvey at Babcary
Sam Harvey on his way to being
first Yeovil runner home at Babcary

Sunday, 28th February

  • 1. Billy Shepherd - (Clevedon AC) 41m26
  • 11. Sam HARVEY 50m47
  • 19. Paul PRICE 51m38
  • 22. Rose CULLIMORE 53m15
  • 33. Tim HAWKINS 55m00
  • 35. Gareth ASHMEAD 55m08
  • 50. Simon ROWBOTTOM 57m23
  • 51. Andy TUDOR 57m27
  • 55. Nigel MOYSEY 58m43
  • 62. Brian MOUNTJOY-ROW 1hr00m54
  • 64. Jo WHAITES 1h01m14
  • 67. Lesley NESBITT 1hr01m52
  • 75. Annie ASHMEAD 1hr03m13
  • 110. Caroline WATTS 1hr13m57
  • 125. Katie PEARCE 1hr22m23
  • 127. Adam HAWKINS 1hr24m24

There were 132 finishers

Results | Photos

Back to top


Dalwood Three Hills Challenge

Sunday, 28th February

  • 1. Gareth Hurst - (South West RR) 1h13m22
  • 12. Martin Lascelles - (Maiden Newton Runners) 1h22m56
  • 25. Lin Lascelles - (Maiden Newton Runners) 1h29m03
  • 45. Richard DODGE 1h36m02
  • 81. Andy Goodman - (Dorset Doddlers) 1h48m40

There were 112 finishers

Results

Back to top


Sue at South Devon Coastal Marathon 
Sue Fox starting out on
the South Devon Coastal Marathon

South Devon Coastal Marathon

Saturday, 27th February

  • 1. Robin Houghton - (Club Not Known) 3h38m01
  • 37. Fred FOX 4h56m17
  • 59. Nicky TAYLOR 5h15m43
  • 164. Sue FOX 07:12:40

There were 170 finishers

Results

Back to top









Hestercombe Humdinger

Sunday, 21st February

  • 1. Oliver Berry - (Taunton AC) 55m41
  • 50 Derek COMER 1h10m11
  • 56.Rose CULLIMORE 1h10m56
  • 73. Sam HARVEY 1h13m36
  • 91. Rod APPLEBY 1h15m49
  • 140.Malcolm MAXTED 1h20m18
  • 188. Brian MOUNTJOY-ROW 1h25m57
  • 288. Lynn DUNBAR 1h48m13

There were 317 finishers

Results

Back to top


Inca Trail (Yak Track & Guinea Pig Gallop)

Sunday, 14th February

  • 1. James Denne, (Exeter Harriers) 48m15
  • 2. Paul Levick, Yeovil Town RRC 51m10
  • 3. Ian Shelley, (unattached) 51m54
  • 6. Paul Newman, (Team Bath) 53m56 - Male Veteran 50
  • 8. Richard Boulter 54m37
  • 9. Shaun Callaghan, (Steepholme Pirates) 54m48 - Male Veteran 40
  • 12. Matt Driver 59m44
  • 15. Steve House 1hr01m32
  • 16. James David, (unattached) 1hr01m43 - Junior Male
  • 18. John Crane 1hr02m02
  • 20. Naiomi Webber, (unattached) 1hr02m59 - First lady
  • 22. Robyn Wooodman, (Team Bath) 1hr03m49 - 2nd lady
  • 23. Steve Elliott 1hr03m50
  • 25. Andy Tudor 1hr04m54
  • 26. Jody Foy 1hr04m59
  • 27. Donna Elliott 1hr05m13 - 3rd lady
  • 29. Robert Millward, (South West Road Runners) 1hr05m26 - Male Veteran 60
  • 33. Ann Shellard, (Wimbledon Windmilers) 1hr06m54 - Female Veteran 35
  • 41. Jean Grierson-Jackson, (South Devon AC) 1hr09m44 - Female Veteran 55
  • 43. Nigel Moysey 1hr10m03
  • 47. Andy Goodman (Dorset Doddlers) 1hr13m00
  • 48. Lesley Nesbitt 1hr13m25
  • 59. Sally Webber, (unattached) 1hr20m39 - Female Veteran 45
  • 64. Hazel Dodge 1hr21m43
  • 68. Caroline Watts 1hr26m25
  • 71. Val Hales 1hr30m34
  • 72. Adam Hawkins 1hr31m04
  • 75. Emma Dymond 1hr33m44
  • 77. Lynn Dunbar 1hr34m59

There were 77 finishers

Inca Trail Results | Yak Track Results | Guinea Pig Gallop Results | Photos

Back to top


Bramley 20

Sunday, 14th February

  • 1. John Mcfarlane - (Thames Hare & Hounds) 1h55m36
  • 74. Paul ROSE 2h14m03

There were 746 finishers

Results

Back to top


Dursley Dozen 
Jon Rowe (77) and Mark Hann (76)
at the start of the "Dursley Dozen

Dursley Dozen

Sunday, 14th February

  • 1. Paul Fernandez - (Abingdon Amblers) 1h15m18
  • 75. Mark HANN 1hr36m57
  • 285. Tony WATTS 2hr02m48
  • 286. Jon ROWE 2hr02m48

There were 346 finishers

Results

Back to top





Nightrunner

Saturday, 13th February

  • 1. James Jackson - (Dartmoor Runners) 57m53
  • 27. Lin Lascelles - (Maiden Newton Runners) 1h16m40
  • 33. Peter JAKEMAN 1h21m30
  • 47. Andy Goodman - (Dorset Doddlers) 1h26m43
  • 72. Debbie NEAL 1h38m29
  • 73. Richard DODGE 1h38m38
  • 74. Martin CHAFFEY 1h8m39

There were 98 finishers

Results

Back to top


Street 5K (Race 5)

Wednesday, 10th February

  • 1. Jon James, - (Wells City Harriers) 16m38
  • 2. Dickie Wythe, - (Wells City Harriers) 18m12
  • 4 Pete Darton, - (Wells City Harriers) 18m22
  • 5 Martin LASCELLES 18m25
  • 9. Sam HARVEY 19m16
  • 17. Pete JAKEMAN 20m00
  • 20. Steve SPARKS 20m14
  • 21. Lin LASCELLES 20m30
  • 25. Rose CULLIMORE 21m35
  • 27. Andy TUDOR 22m02
  • 31, Simon ROWBOTTOM 22m40
  • 40. Lesley NESBITT 24m55
  • 43. Brian MOUNTJOY-ROW 25m40
  • 54. Flora BROOKE 28m07
  • 58. Caroline WATTS 28m43
  • 60. Adam HAWKINS 29m30
  • 65. Liz COLLINS 41m50

There were 66 finishers

Results

Back to top


Slay the Dragon 10K

Sunday, 7th February

  • 1. James Denne, Honiton RC 38m04
  • 2. Steven MARCH 40m25
  • 5. Richard BOULTER 43m34
  • 9. Karen BENTHAM 46m16 - 1st Lady
  • 20. Richard DODGE 50m25
  • 29. Brian MOUNTJOY-ROW 57m21
  • 33. Debbie NEAL 60m21
  • 47. Val HALES 68m31
  • 53. Adam HAWKINS 75m36
  • 54. Katie PEARCE 75m42
  • 56. Mel DODGE 78m39

There were 58 finishers

Results

Back to top


Blackmore Vale Half Marathon (and Fun Run)

Sunday, 7th February

  • 1. Steven Way - (Bournemouth AC) 1h09m27
  • 8. Paul ROSE 1h19m07
  • 20. Paul LEVICK 1h22m47
  • 33. Martin SMITH 1h25m22
  • 41. Dickie WYTHE 1h26m45
  • 52. Paul PRICE 1h28m44
  • 99. Jan DEN HARTOG 1h33m58
  • 137. Justine DEWBERRY 1h37m39
  • 140. Rosemary CULLIMORE 1h37m52
  • 153. Paul ALLEN 1h38m57
  • 154. Paul ROGERS 1h39m00
  • 254. Gary HENSHAW 1h47m38
  • 279. Jack FROST 1h51m00
  • 281. Andy WINDRAM 1h51m00
  • 288. Simon ROWBOTTOM 1h51m28
  • 306. Jane ANDERSON 1h52m42
  • 407. Julie GREEN 2h01m08
  • 412. Jody FOY 2h01m53
  • 504. Caroline WATTS 2h20m09
  • 507. Olivia HIGGINSON 2h21m45

There were 531 finishers

Results | Race Photos

Fun Run

  • 1. Debbie MARSDEN - (Westbury Harriers) 36m11
  • 2. Jonathan ROWE 36m56
  • 23. Scott QUAYLE 1h08m06

There were 27 finishers

Results

Back to top


Longleat 10K

Sunday, 7th February

  • 1. Sean Frost - (VOTWO) 33m39
  • 99. Steve HOUSE 45m21
  • 288. Kirsty NORMAN 51m41
  • 364. Jo WHAITES 53m32
  • 606. Flora BROOKE 1h00m21

There were 823 finishers

Results

Back to top


Heartbreaker Half Marathon (reduced to 10.6 miles due to conditions)

Sunday, 31st January

  • 1. Wayne Smith - (Team Feat) 1h02m35
  • 28. Steve SPARKS 1h16h17
  • 119. Jody FOY 1h30m30
  • 120. Paul ALLEN 1h30m44

There were 165 finishers (men's race) - 84 finishers (ladies race)

Results

Back to top


Street 5K (Race 4)

Wednesday, 27th January

  • 1. Kieran Young - (BRISTOL & WEST) 17m43
  • 2. Dickie WYTHE - (WELLS CITY HARRIERS) 17m47
  • 4. Martin LASCELLES 18m33
  • 8. Sam HARVEY 20m11
  • 9. Jon GROVER 20m18
  • 12. Peter JAKEMAN 20m28
  • 13. Steve SPARKS 20m29
  • 14. Linda LASCELLES 20m30
  • 24. Rosemary CULLIMORE 22m39
  • 25. Simon ROWBOTTOM 22m44
  • 28. Andy TUDOR 23m18
  • 43. Brian MOUNTJOY-ROW 25m23
  • 46. Graham WATTS 25m44
  • 47. Lesley NESBITT 25m59
  • 54. Flora BROOKE 28m52
  • 55. Caroline WATTS 28m55
  • 64. Liz COLLINS 30m56

There were 65 finishers

Results

Back to top


Brighton Park Run 5K

Saturday, 23rd January

  • 1. David BENTON - (Brighton & Hove City AC) 16m33
  • 11 Martin LASCELLES 19m00
  • 29 Linda LASCELLES 20m26

There were 243 finishers

Results

Back to top


Portland Coastal Marathon

Saturday, 23rd January

  • 1. Pete Roper - (V02) 3hr27m49
  • 35. Nicky TAYLOR 4hr35m49
  • 38. Fred FOX 4hr38m27
  • 162. Sue FOX 6hr46m43

There were 171 finishers

Results

Back to top


First Chance 10K

Sunday, 3rd January

  • 1. Kevin HEYWOOD (Club Unknown) 30m44
  • 57. Gareth ASHMEAD 40m11
  • 73. Paul ROGERS 42m15
  • 204. Annie ASHMEAD 50m10

There were 464 finishers

Results

Back to top


Broadstone 1/4 Marathon

Friday, 1st January

  • 1. Huw Evans (Tonbridge AC) 34m48
  • 43. Peter JAKEMAN 44m16
  • 70. Paul ALLEN 46m14
  • 149. Jody FOY 52m56

There were 249 finishers

Results  

Back to top